Governors

 

   

 

Brian Shaw

Chair of Governors

Anne Cook

Vice-Chair of Governors

 

     

 

NAME RESPONSIBILITY ROLE Term end date
Will Riley

Headteacher

Headteacher 01/01/2035
Victoria Dalby

Chair GB / Performance Data /Complaints / Teaching, Learning & Support Committee

Foundation 31/07/2019
Dorothy Charlesworth

Vice-chair / Resources Committee /SEN/Child Protection /Safeguarding/JCC/NW Govs/Advisory Board

Co-opted

20/02/2019
Jacky Turner

Vice Chair / Chair of Teaching, Learning & Pupil Support Committee / Attendance

Co-opted 13/01/2018
Vacancy   Parent  
David Lawson

Health & Safety / Educational Visits / Equalities / Resources Committee

LEA 15/08/2019
Yasmein Bettany Chair of Resources Committee / Looked After Children (CLA) / Financial Data   01/09/2021
Tracy Whitaker

Chair of Teaching, Learning & Pupil Support Committee / EYFS / Training Governors / HLTA / Staff Governor

Staff 01/12/2018
Debbie Wood

Teaching, Learning & Support Committee / Pupil Premium / Sports Premium

Parent 01/12/2020

Lucy Swindlehurst

 Assistant Headteacher

Co-opted

 

Alan Steele Assistant Headteacher Co-opted